Przekraczamy kolejne granice z ePals. Współpraca ze szkołą w Tajwanie.

375

Dwa miesiące temu rozpoczęliśmy kolejną współpracę ze szkołą z zagranicy. Tym razem wybraliśmy Tajwan. Współpraca ze szkołą w Tajwanie przebiega w nieco inny sposób niż z Brazylią. W tym projekcie uczniowie realizują ustalone przez nauczycieli zagadnienia poprzez spotkania na żywo. Odbywają się one za pomocą komunikatora Skype. Mimo stref czasowych (różnica 6 godzin) udało nam się zorganizować dwie takie videokonferencje dzięki współpracy pani Marzeny Małek i pani ShuTing ze szkoły w Tajpej (台北)-stolicy Tajwanu.
http://www.ttcjh.ntpc.edu.tw/default_page.asp
Lekcje z wykorzystaniem komunikatora internetowego w bardzo dużym stopniu pomogły uczniom naszej szkoły w rozwinięciu umiejętności posługiwania się językiem angielskim w realnej sytuacji. Początkowo nasi gimnazjaliści byli nieco onieśmieleni, podobnie jak ich rówieśnicy z Tajwanu, ale po przełamaniu pierwszych lodów już podczas drugiego spotkania uczniowie w coraz bardziej swobodny sposób używali języka angielskiego. Podczas pierwszego spotkania mieliśmy nawet okazję nauczyć się języka chińskiego, powtarzając za uczniami podstawowe zwroty grzecznościowe, a nie lada wyzwaniem okazała się nauka pisania po chińsku. Dowiedzieliśmy się również, że Tajwańczycy nie lubią liczby 4 do tego stopnia, że budynki nie mają czwartego piętra i po trzecim piętrze następuje od razu piąte.
Podczas kolejnego videospotkania uczniowie z klasy 3a i 3c zaangażowani we współpracę ze szkołą w Tajwanie otrzymali odpowiedzi na nurtujące ich następujące pytania:

1.Is Chinese a lot different than Japanese? Do you understand the Japanese?
2.Who is the head of state in Taiwan? Is it the President like in Poland?
3.What is the capital of Taiwan? What is the highest mountain and the longest river in your country?
4.What is your traditional food?
5.Do you have compulsory reading in your Chinese lessons? Do you read books of your national writers only?
6.What other foreign languages do you learn at school?
7.What religion is most popular in your country?
8.How do you cope with monsuns?
9.Is it rude to be late? It is acceptable to be late in Poland but not more than 15 min.
10.Is it true that number 4 is very unlucky in Taiwan?
11.What seasons of the year are there in Taiwan?
12.What do you start learning English with ?

Ponadto grupa chętnych uczniów z klasy 3c i 3a przygotowała film o Sanoku i naszej szkole dla swoich rówieśników z zagranicy.
Obecnie przygotowujemy „culturebox” i planujemy wysłać tę paczkę do szkoły w Tajpej. Uczniowie z Tajwanu również przygotowują dla nas niespodziankę do wysłania. Mają się tam nawet znaleźć ulubione przekąski uczniów w Tajwanie. Z niecierpliwością czekamy na tę przesyłkę…