228. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

165

„Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.

30  kwietnia br. uczciliśmy w naszej szkole 228 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Grupa młodzieży z klas: 3a, 3c i 8a  pod opieką p. Grażyny Kocyły przygotowała nastrojowy i przepełniony patriotyzmem program artystyczny, przybliżający koleżankom i kolegom doniosłość aktu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu państwowego konferansjerzy spotkania: przewodniczący SU – Dominik Brajta ( kl. 3B ) i Natalia Niżnik ( kl. 3C )wprowadzili publiczność w podniosły nastrój nawiązując do jakże istotnych zmian, jakie dokonały się w naszym państwie właśnie 3 maja 1791 roku. Przybliżyli i uświadomili widzom atmosferę drugiej połowy XVIII wieku i zaprosili ich na wspólną wędrówkę w przeszłość.Zainscenizowane obrady Sejmu Czteroletniego i pojawienie się na scenie postaci Stanisława Augusta Poniatowskiego pozwoliły wszystkim przenieść się w atmosferę tamtych czasów. Scenki odegrane przez uczniów i piękne recytacje uczennic skłaniały publiczność do  refleksji na temat wiedzy o historii Ojczyzny i  jej roli w naszym życiu.Uroczysty nastrój spotkania pomagały budować przepiękne i wzruszające pieśni patriotyczne śpiewane przez podopiecznych p. Adama Kuligi. W przebieg uroczystości włączyli się również najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1B, którzy bezbłędnie odpowiadali na pytania stawiane w wierszu W. Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”. Atmosfera w czasie akademii była wyjątkowo uroczysta, a uczniowie swoją wspaniałą postawą  potwierdzili, że rozumieją powagę chwili. Dzięki tej pouczającej lekcji historii wielu z nich na dobre zapamięta ten ważny dzień.

Dziękujemy młodzieży za tę wspaniałą, uroczystą lekcję patriotyzmu.

Pamiętajmy także o tym, by być patriotami nie tylko od święta !

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Poeta przyrodniczy”
Następny artykułNABÓR ELEKTRONICZNY